reklama
kategoria: Kraj
26 październik 2024

Dzięki parkowi iluminacji poznańska uczelnia przyrodnicza może inwestować w ogród dendrologiczny

zdjęcie: Dzięki parkowi iluminacji poznańska uczelnia przyrodnicza może inwestować w ogród dendrologiczny / fot. PAP
fot. PAP
Pieniądze na rozwój ogrodu dendrologicznego oraz większa rozpoznawalność tego miejsca wśród poznaniaków – takie są korzyści z lokalizacji w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) Lumina Parku, sezonowego parku iluminacji. Od tego weekendu ponownie można podziwiać tam świetlne instalacje.
REKLAMA

Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego UPP, pracownik Katedry Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego UPP dr inż. Tomasz Maliński podkreślił, że instalacja iluminacji w ogrodzie, później tłumy gości nie mają negatywnego wpływu na ogród. Zauważył przy tym, że sezonowy park iluminacji stwarza okazję do aktywności na świeżym powietrzu w nieatrakcyjnym pogodowo okresie zimowym, w którym większość ogrodów bywa zamknięta.

„Obecna edycja parku iluminacji, jak i wszystkie dotychczasowe, przygotowywana została we współpracy z naukowcami i artystami, tak aby zagwarantować, jak najwyższy poziom atrakcji z dbałością o środowisko. Zapewniony został również walor edukacyjny, m.in. dzięki tablicom z informacjami o różnych gatunkach drzew, krzewów czy owadach” – powiedział PAP Maliński.

Zaznaczył, że pracowników ogrodu cieszą wyrażane także w mediach obawy o dobro przyrody w związku z instalacją w ogrodzie iluminacji.

„Świadczą one o tym, że wzrasta wrażliwość i świadomość społeczna w kwestii dbałości o środowisko. Zapewniamy, że każdorazowo instalacje świetlne w ogrodzie dendrologicznym przygotowane są z jak największą dbałością o przyrodę - kolekcje drzew i krzewów są dla uczelni najcenniejszych dobrem” - podkreślił.

Wyjaśnił, że przy montażu iluminacji pracownicy ogrodu dendrologicznego ściśle współpracują z wykonawcą projektu i każdorazowo nadzorują prace.

„Zarówno konstrukcje, jak i oświetlenie nie mają żadnego wpływu na roślinność będącą w stanie spoczynku w okresie zimowym. Wpływ iluminacji ukrytych w nieuczęszczanym zimą ogrodzie dendrologicznym nie stanowi obciążenia dla środowiska Sołacza poprzez tzw. zanieczyszczenie światłem. Rozległe tereny zielone w tej dzielnicy są znacznie intensywniej oświetlone, nie wspominając o przylegających arteriach komunikacyjnych, całodobowo oświetlanych przez pojazdy i lampy uliczne” - podkreślił.

Dodał, że park iluminacji w poprzednich trzech sezonach cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zbierając przy tym bardzo wiele pozytywnych opinii.

„Cieszy nas, że rzesze odwiedzających, wśród których były często wielopokoleniowe rodziny, mogły wspólnie spędzić czas w sposób atrakcyjny i wartościowy, na świeżym powietrzu w naszym ogrodzie, oceniając bardzo pozytywnie świetlną atrakcję. Dzięki temu Ogród Dendrologiczny UPP zyskał na popularności, stając się bardziej rozpoznawalny zarówno wśród mieszkańców, jak i w szerszym kontekście regionalnym” – zaznaczył dyrektor.

Wyjaśnił też, że pozyskane dzięki współpracy z organizatorem parku iluminacji pieniądze są w dużej mierze inwestowane w dalszy rozwój ogrodu, w tym w budowę jej siedziby.

„Nowa siedziba ma być funkcjonalnym centrum, które nie tylko ułatwi pracę personelu, ale również wzbogaci ofertę edukacyjną i promocyjną ogrodu. Planowane zakończenie budowy przewidziano na przyszły rok, kiedy to przypadają obchody 100-lecia działalności Ogrodu Dendrologicznego UPP, co dodatkowo podkreśla znaczenie tej inwestycji dla uczelni i społeczności lokalnej” - powiedział.

Głównym założeniem Ogrodu Dendrologicznego UPP jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Na 22 ha zgromadzono ponad 1 tys. gatunków. Są tu wszystkie gatunki rodzimych krzewów i drzew, wybrane gatunki egzotyczne oraz największa w Europie kolekcja jeżyn, która w roku 2007 uzyskała status Kolekcji Narodowej. (PAP)

rpo/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szydłowiec
5.1°C
wschód słońca: 06:52
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szydłowcu