10 maj 2024

Turniej WTA w Rzymie - Linette przegrała z Azarenką

Magda Linette przegrała z rozstawioną z numerem 24. Białorusinką Wiktorią Azarenką 7:6 (7-5), 4:6, 3:6 w drugiej rundzie tenisowego turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Spotkanie trwało dwie godziny i 51 minut.

Obie zawodniczki nie zachwycały tego dnia serwisem. Azarenka miała 12 podwójnych błędów, Linette - siedem. W innych aspektach gry tenisistki prezentowały jednak znacznie wyższy poziom i długo prowadziły wyrównaną walkę.

Po zakończeniu drugiego seta, czyli po ok. dwóch godzinach gry, Linette poprosiła o przerwę medyczną. Odczuwała ból dłoni w okolicach kciuka. Po kilku minutach zabiegów wróciła do gry, ale uraz cały czas ewidentnie powodował dyskomfort.

To właśnie te problemy mogły spowodować, że w czwartym gemie decydującej partii, przy stanie 2:1 dla Azerenki, poznanianka popełniła aż trzy podwójne błędy serwisowe i została przełamana. Po chwili miała dwa break-pointy, ale Azarenka obroniła się i w końcu objęła prowadzenie 5:1.

W siódmym gemie była liderka światowego rankingu miała cztery piłki meczowe, a jednak skończyło się odrobieniem jednego przełamania przez Polkę i doprowadzeniem do stanu 5:3. Wtedy jednak Azarenka objęła prowadzenie 40:15, a Linette udało się obronić tylko jedną, piątą piłkę meczową. Kolejny punkt przegrała posyłając piłkę mocnym uderzeniem minimalnie w aut.

Był to szósty pojedynek obu tenisistek w cyklu WTA i czwarte zwycięstwo Białorusinki. W pierwszej rundzie Azarenka miała wolny los, a Linette wyeliminowała Chinkę Zhu Lin.

W turnieju w Rzymie pozostaje również m.in. najwyżej rozstawiona Iga Świątek. Liderka światowego rankingu pewnie wygrała w czwartek z Amerykanką Bernardą Perą 6:0, 6:2 i awansowała do trzeciej rundy, w której zagra z Julią Putincewą z Kazachstanu. Mecz zaplanowano na godzinę 11 w sobotę na korcie centralnym. W pierwszej rundzie Świątek miała wolny los.

Również w czwartek po porażce z Amerykanką Cori Gauff odpadła Magdalena Fręch.

Z powodu choroby z turnieju wycofała się ubiegłoroczna triumfatorka Jelena Rybakina z Kazachstanu, rozstawiona z numerem czwartym. Jej miejsce zajęła Francuzka Oceane Dodin, która... skreczowała w pierwszym secie meczu z Rumunką Iriną-Camelią Begu, przy stanie 2:5. (PAP)