reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
18 lipiec 2024

24. festiwal mBank Nowe Horyzonty - od czwartku we Wrocławiu

zdjęcie: 24. festiwal mBank Nowe Horyzonty - od czwartku we Wrocławiu / fot. PAP
fot. PAP
Pokazy "Rodzajów życzliwości" Yorgosa Lanthimosa, "Love Lies Bleeding" Rose Glass oraz "Minghuna" Jana P. Matuszyńskiego zainaugurują w czwartek wieczorem 24. festiwal mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Do 28 lipca na widzów czeka 285 filmów z 80 krajów.
REKLAMA

Pierwszy film otwarcia Nowych Horyzontów - "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa - to jeden z najgłośniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes, który brał udział w rywalizacji o Złotą Palmę. Grecki reżyser zrealizował go w czasie przedłużającej się postprodukcji "Biednych istot" razem ze swoimi ulubionymi aktorami – Emmą Stone i Willemem Dafoe, do których dołączył Jesse Plemons. "Rodzaje życzliwości" są jednak maksymalnie odległe od osadzonej w epoce wiktoriańskiej opowieści o Belli Baxter. To wariacki sen Lanthimosa, którego rytm wyznacza piosenka "Sweet Dreams (Are Made of This)" Eurythmics. Bohaterem pierwszej części jest pracownik całkowicie podporządkowany swojemu pracodawcy, traktujący go niczym boga. Następnie śledzimy losy policjanta, którego żona zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Ostatnią część poświęcono charyzmatycznemu przywódcy sekty, który szuka młodej kobiety o nadprzyrodzonych mocach. W czwartek uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć również pokazywany premierowo w Sundance i na Berlinale body horror "Love Lies Bleeding" Rose Glass z Kristen Stewart, Katy O’Brian, Jeną Malone i Edem Harrisem w obsadzie. Główną bohaterką jest grana przez Stewart menedżerka siłowni Lou. Kobieta zakochuje się w ambitnej kulturystce Jackie (O'Brian), która pragnie wygrać zawody w Las Vegas. Ich relacja wywołuje brutalną reakcję lokalnego środowiska przestępczego.

Trzecia propozycja na wieczór inauguracyjny to "Minghun" Jana P. Matuszyńskiego. Jak podał dystrybutor obrazu Kino Świat, bohaterowie fabuły "ruszają w metaforyczna? i pełną emocjonalnych zawirowań podróz˙ w głąb samych siebie, której celem jest znalezienie dla zmarłej idealnego partnera na wieczność". "Po stracie córki Jurek (poruszająca rola Marcina Dorocińskiego) wraz ze swoim teściem Benem (Daxing Zhang) decyduje się wyprawić chiński rytuał minghun, czyli zaślubiny po śmierci. +Minghun+ to opowieść o nadziei, miłości i poszukiwaniu sensu życia oraz tego, co nastaje po nim. Opowiada o najważniejszych emocjach i egzystencjalnych granicach ludzkiego doświadczenia" - czytamy.

Polskie kino na festiwalu reprezentować będą także m.in. "Między nami są sytuacje" Michała Szcześniaka oraz "Simona Kossak" Adriana Panka. Pierwszy z obrazów jest pełnometrażowym debiutem reżysera, opowieścią o skonfliktowanych sąsiadach, których zbliża do siebie śmierć bliskiej im osoby. Z kolei "Simona Kossak" - z Sandrą Drzymalską w tytułowej roli - nie tylko przypomina losy słynnej biolożki, ale też porusza kwestie działań na rzecz natury. "To również rzecz o naszej kulturze, o tym, że bardzo głęboko zepchnęliśmy to, kim jesteśmy – zwierzętami. Rzadko o tym myślimy, a jeśli już to raczej w negatywnym kontekście. Simona Kossak odnalazła w tym wartość, siłę. Dla mnie +Simona Kossak+ mówi o tym, że odnajdujemy dom, chociaż on jest teraz w ruinie" - powiedział PAP Adrian Panek w czerwcu br.

Łącznie w programie znalazło się 285 filmów z 80 krajów. Podczas pokazów galowych będzie można obejrzeć m.in. "Drugi akt" Quentina Dupieux, "Emilię Perez" Jacquesa Audiarda, "Ja, kapitan" Matteo Garrone'a i "Wszystkie odcienie świata" Payal Kapadii. W sekcji Mistrzynie, Mistrzowie zaprezentowane zostaną chociażby "Apetyt na więcej. La Cocina" Alonso Ruizpalaciosa i "Dahomej" Mati Diop.

W międzynarodowym konkursie Nowe Horyzonty wystartuje 12 tytułów. Znalazły się wśród nich m.in. "Arkadia" Yorgosa Zoisa, "Blue Sun Palace" Constance Tsang, "Ivo" Evy Trobisch oraz "Pepe" Nelsona Carlo De Los Santos Ariasa. Zwycięzcę wyłoni jury w składzie: ubiegłoroczny laureat Grand Prix Rodrigo Moreno, ubiegłoroczny zdobywca wyróżnienia Anthony Lapia, reżyser Jan P. Matuszyński, aktorka, reżyserka Kasia Smutniak oraz autorka "Piaffe" Ann Oren.

Festiwal odbędzie się w dniach 18-28 lipca we Wrocławiu i od 18 lipca do 4 sierpnia online.(PAP)

dap/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szydłowiec
-1.5°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szydłowcu