Szydłowiec: miasto nad Korzeniówką
fot. Szydłowiec at pl.wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Szydłowiec to miejsce, które kiedyś nosiło różne nazwy: od łacińskiego "Schydlowiecz" po rosyjskie "Шидловец." To dowód na wielokulturową przeszłość miasta, którego dziedzictwo jest żywe do dzisiaj.
REKLAMA
Tego szukamy w Szydłowcu
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Szydłowiec, Szydłowiec praca, Szydłowiec, echo dnia Szydłowiec, nasz Szydłowiec facebook.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Szydłowcu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Szydłowiec ma ponad 600 lat, a historia sięga początków XIII wieku, kiedy to była wsią służebną i osadą targową przy skrzyżowaniu dróg do Iłży, Wąchocka, Skrzynna, Radomia i Opoczna. Wówczas była własnością rodu Odrowążów, znakomitej rodziny rycerskiej, która cieszyła się dużym prestiżem za czasów Piastów i Jagiellonów. Odrowążowie byli posiadaczami rozległych ziem, pełnili liczne godności i urzędy, a jeden z nich, Iwo, sprowadził do Polski zakon dominikanów.
W 1360 r. Kazimierz Wielki nadał osadzie Szydłowiec prawa średzkie. Bracia Jakub i Sławko Odrowążowie założyli parafię św. Zygmunta Króla Burgundzkiego w 1401 r., co przyczyniło się do nadania miastu praw miejskich w 1427 r. wzorowanych na przywilejach sandomierskich. Prawa te zostały potwierdzone przez Kazimierza Jagiellończyka w 1470 r., co sprawiło, że Szydłowiec stał się miastem o prawach magdeburskich.
Szydłowiec rozkwitł dzięki rodzinie Szydłowieckich, którzy pełnili najwyższe funkcje w I Rzeczypospolitej. Krzysztof Szydłowiecki, kasztelan krakowski i sandomierski oraz kanclerz wielki koronny, był jednym z czołowych przedstawicieli ówczesnej elity. Jako mecenas sztuki i przyjaciel Erazma z Rotterdamu miał duży wpływ na politykę kraju.
W 1802 r. Szydłowiec przeszedł w ręce rodziny Radziwiłłów poprzez małżeństwo jednej z córek Krzysztofa z Mikołajem „Czarnym” Radziwiłłem. Radziwiłłowie zarządzali miastem aż do 1828 r., kiedy to Anna z Zamoyskich Sapieżyna odkupiła szydłowieckie dobra, a następnie sprzedała je skarbowi Królestwa Polskiego.
Szydłowiec zyskał znaczenie jako ośrodek handlu, rzemiosła oraz wydobycia i obróbki miejscowego piaskowca. Targi szydłowieckie były znane w całej Polsce, a miasto przyciągało osadników z różnych krajów, w tym Włoch, Szkocji, Niemiec i od XVI wieku szczególnie Żydów.
W XVII wieku miasto doświadczyło wojen szwedzkich i epidemii, co spowodowało spadek gospodarki i liczby ludności. Pomimo wysiłków władz i kontynuacji osadnictwa, miasto nie odzyskało swojego dawego znaczenia.
W ciągu historii Szydłowiec również brał udział w walkach o niepodległość, m.in. w czasie insurekcji kościuszkowskiej, listopadowej i styczniowej. Podczas II wojny światowej miasto było miejscem walk z niemieckimi wojskami, a także miejscem eksterminacji Żydów.
Po wojnie miasto rozwijało się, powstawały nowe szkoły i przemysł. Obecnie Szydłowiec jest siedzibą gminy i powiatu szydłowieckiego oraz ważnym centrum komunikacyjnym, handlowym i administracyjnym. Działa tu także aktywna społeczność kulturalna, a zabytki przyciągają turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Nie przegap najważniejszych informacji
Fakty Dane statystyczne PogodaPRZECZYTAJ JESZCZE