reklama
kategoria: Pogoda
23 marzec 2024

Światowy Dzień Meteorologii

zdjęcie: Światowy Dzień Meteorologii / pixabay/2935548
23 marca świętujemy Światowy Dzień Meteorologii, upamiętniając utworzenie Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku. WMO jest wyspecjalizowaną agendą ONZ, działającą w celu zapewnienia powszechnego dostępu do informacji o pogodzie i klimacie oraz koordynacji zbierania danych, aby były one jak najbardziej rzetelne.
REKLAMA
Na całym świecie naukowcy wykorzystują różnorodne narzędzia, takie jak satelity, balony i samoloty, aby gromadzić informacje na temat wiatru, temperatury i innych kluczowych parametrów atmosferycznych. Na bazie zebranych danych generowane są prognozy pogody, które nie tylko pomagają nam w codziennych decyzjach, jak na przykład wybór odpowiedniego ubrania na następny dzień, ale także mają istotne znaczenie w zwiększaniu bezpieczeństwa rejsów statków i samolotów oraz w wielu innych obszarach.

Pogoda to obecny stan atmosferyczny na określonym obszarze w danym momencie. W ciągu czasu obserwujemy ciągłe zmiany w warunkach pogodowych. Wiele czynników wpływa na stan pogody, o których mowa poniżej.
  • temperatura powietrza jest wyrażana w stopniach Celsjusza (°C),
  • wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w atmosferze, mierzona w procentach (%). Jej wartość wzrasta przed opadem deszczu lub po nim, a spada podczas suchych i słonecznych dni. Gdy wilgotność osiąga 100%, dodatkowe nawilżanie powietrza prowadzi do kondensacji pary wodnej,
  • ciśnienie atmosferyczne mierzone za pomocą barometru, zazwyczaj podawane jest w hektopaskalach (hPa),
  • wiatr opisywany jest poprzez kierunek i prędkość, wyrażaną w metrach na sekundę lub kilometrach na godzinę,
  • opady atmosferyczne charakteryzuje się rodzajem i ilością, podawaną w milimetrach,
  • zachmurzenie jest określane na podstawie pokrycia nieba przez chmury, wyrażane w skali od 0 do 8, oraz obserwowanych typów chmur i ich kolejności pojawiania się,
  • usłonecznienie to czas, przez jaki promienie słoneczne padają na daną powierzchnię, podawany w godzinach. W zimie jest ono zwykle krótsze, a latem dłuższe.
Meteorolodzy badają zjawiska i procesy atmosferyczne, wykorzystując obserwacje przeprowadzane w stacjach meteorologicznych. Te stacje są wyposażone w różnorodną aparaturę do pomiaru wspomnianych wcześniej elementów pogody. W Polsce wszystkie zebrane dane meteorologiczne są przesyłane do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Tam synoptycy przygotowują prognozy pogody na określony czas, które są następnie przedstawiane na specjalnych mapach pogody w telewizji, radiu, prasie oraz w Internecie. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy możemy spodziewać się burz i silnych wiatrów, czy też pięknej, słonecznej pogody w danym dniu. Aby przygotować prognozę, synoptycy muszą badać pogodę na obszarze znacznie większym niż tylko nasz kraj. Niestety, pogoda jest zmienna, dlatego krótkoterminowa prognoza (na przykład na dwa dni) czasami może być bardzo dokładna nawet co do godziny, podczas gdy prognoza długoterminowa (na przykład na 4–5 dni) może nieco odbiegać od rzeczywistości.

Ogródki meteorologiczne odgrywają istotną rolę w przeprowadzaniu pomiarów meteorologicznych. Są to specjalnie wyznaczone miejsca, w których dane są gromadzone o stałych, ustalonych godzinach. W ogródku meteorologicznym znajduje się kilka termometrów, służących do rejestrowania minimalnych i maksymalnych temperatur powietrza oraz temperatury gruntu, higrometr do pomiaru wilgotności powietrza, barometr do monitorowania ciśnienia atmosferycznego, wiatromierz, który informuje o kierunku i prędkości wiatru, oraz deszczomierz. Aby zapewnić dokładność pomiarów, termometry i higrometry umieszcza się w specjalnych klatkach meteorologicznych, które chronią je przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Szydłowiec
5.5°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szydłowcu